Amabasador Rusije u poseti Čajetini

Ulica na Zlatiboru ponela ime ruskog dobrovoljca sa Košara

Amabasador Ruske federacije, Aleksandr Bocan Harčenko posetio je opštinu Čajetina i sa predsedikom ove lokalne samouprave i tamošnjim privrednicima razgovarao o mogućnosti uspostavljanja bliže ekonomske saradnje. Jedan od povoda posete bio je i najava prvog čoveka ove opštine da se krenulo sa sakupljanjem humanitarne pomoći za stanovništvo Donbasa.
Osvrnuvši se na to da je, kako kaže, „Donbas voljom svog stanovništva prihvatio Rusiju za svoju državu“, Bocan Harčenko kaže da je veoma zahvalan Čajetini na pruženoj podršci.
Naš narod u tom regionu je tokom prethodnog perioda trpeo genocid, a u Srbiji ljudi znaju šta znači istrajavati u borbi da se ostane na svojoj zemlji. Naravno, podržavamo Srbiju po pitanju Kosova u Savetu bezbednosti, zahvalni smo na ovoj podršci Čajetine i svaka pomoć je dobrodošla, bez obzira na to kolika je. Nadam se da ćemo u narednom periodu sa opštinom Čajetina imati i bliže ekonomske odnose“, rekao je Bocan Harčenko.

Predsednik opštine Čajetina, Milan Stamatović, kaže da na Zlatiboru već nekoliko godina postoji Kancelarija za saradnju sa Ruskom federacijom, koja je, kako tvdi, „od mnogih osporavana“, ali je upravo u ovakvim situacijama opravdala svoje postojanje.
„Ova kancelarija je u ovakvim momentima veoma važna, jer ćemo kroz nju uspostaviti bliže odnose sa Rusijom, smatram da je budućnost Srbije na istoku, a ne na zapadu. Iskoristićemo priliku da dodatno približimo rusko tržište našim privrednicima, jer je npr. Zlatiborac kompanija koja je pokazala kako može da se ostvari uspešan prodor u taj deo sveta“, kaže Stamatović.
Neposredno pre radnih sastanaka Bocan Harčenko i Stamatović su otkrili tablu sa imenom Vitalija Bulaha, Rusa poginulog na Košarama 1999. godine, čije ime će nositi ulica kod Kancelarije za saradnju sa Ruskom federacijom.

Ambasador Aleksandar Bocan Harčenko i predsednik opštine Čajerina Milan Stamatović predstavljaju tablu sa imenom heroja

Vitalij Bulah, ruski dobrovoljac i heroj sa Košara, dobio je ulicu na Zlatiboru, „Naš brat, bivši ruski oficir i veteran ratova u Avganistanu i Nagorno-Karabahu, Vitalij Bulah, ne žaleći svoj život došao je u Srbiju da brani njeno pravo na slobodu. Za taj ideal, najvredniju srpsku i rusku reč, dao je svoj život na Košarama i još jednom učvrstio neraskidive veze dva bratska naroda”, rekao je Stamatović, i dodao da će uskoro na Zlatiboru biti postavljen spomenik posvećen ruskoj jedinici koja je prva došla na prištinski aerodrom 12. juna 1999. godine, dva dana nakon potpisivanja primirja nakon završetka sukoba na Kosovu i Metohiji.

On je dodao da baš sada kada se obeležava 24. godišnjica od Bitke na Košarama, kada je Srbija izložena velikim pritiscima da prizna samoproglašenu nezavisnost Kosova i uvede sankcije Rusiji, treba da se ujedinimo u odbrani naših vrednosti, za koje smo položili najveće žrtve„Srpski narod nikada neće pristati na nezavisnost Kosova i uvođenje sankcija Rusiji. Pozivamo Međunarodnu zajednicu da obavlja svoju izvornu ulogu i da doprinese deeskalaciji sukoba u Ukrajini, a ne da represivnim merama podstiče raspirivanje sukoba, kao što je to radila 1999. godine na Kosovu i Metohiji”, poručio je Stamatović.
„Hvala bratskoj Rusiji, koja je uvek bila uz nas Srbe. Naše veze sežu još od vremena Svetog Save. Za tih više od 800 godina, pred nama su bili razni izazovi, ali jedinstvom i verom sve smo ih prevazišli. Zato, neka ne sumnjaju pojedini centri moći, da nećemo prevazići i ove koji su danas pre nama. Srbija i Rusija biće uvek zajedno. Tako je bilo, tako će i biti”, zaključio je Stamatović

Aleksandar Bocan-Harčenko, ambasador Ruske Federacije u Srbiji, izjavio je da je izuzetno zadovoljan što se nalazi u poseti opštini Čajetina i izrazio je „veliku zahvalnost privrednicima i stanovništvu
Čajetine i Zlatibora na akciji prikupljanja humanitarne pomoći za stanovnike Donbasa, novog regiona Ruske Federacije, što je dokaz da u srpskom narodu, u ovom slučaju na vašem području, postoji potpuno razumevanje stradanja ruskog naroda u Donbasu koji je više godina bio izložen genocidu, a sada i napadima i bombardovanju. Zbog naših dugih duhovnih veza postoje ljubav i razumevanje i želja da se pruži pomoć ruskom naroda. Srpski narod ima razumevanje za sadašnju patnju ruskog naroda, jer je i sam više puta stradao, poslednji put tokom agresije i napada na Kosovu i Metohiji”.
Naša poruka jeste da je budućnost Srbije na istoku, a ne na zapadu. Sve ono dobro za Srbiju dolazi sa istoka, a problemi su uvek dolazili sa zapadnih prostora. Na taj način mi štitimo svoje nacionalne interese i pružamo ruku prijateljstva uz negovanje tradicije srpskog i ruskog naroda, koju nikada i ničime ne bi trebali da narušimo i prekinemo. Pomoć koju ćemo poslati ruskom narodu u ugroženim područjima nećemo meriti kroz njenu finansijsku vrednost već će to prvenstveno biti izraz naše zahvalnosti prijateljima koji se suočavaju sa teškim izazovima, zaključio je Stamatović

Priredio: D.K.–I.
Foto: Služba za odnose sa javnošću Opštine Čajetina