Počeo 22. Međunarodni sajam horitikulture na Beogradskom sajmu

Sjajan slogan „Bašta u srcu grada” nagoveštava svake godine ne samo, kako mnogi tvrde, naj vedriji, najmirisniji i najšareniji sajam na Beogradskom sajmu–već i čitavu seriju uspešnih prolećnih sajmova, u halama kraj Save. Zvanični slogan je i najbolji opis za –22. Međunarodni sajam hortikulture „Beoplant fer” koji traje od 6. pa do nedelje 9. aprila. To je šarmantni događaj, koji svuda u svetu ali i kod nas, prate brojni posetioci i niz edukativnih radionica, za sve ljubitelje ove nauke, koja, kako tvrde i najviše oplemenjuje čoveka.

Više od 100 izlagača, iz zemlje i inostranstva, pokazaće nam do kog nivoa je stigla umetnost uzgajanja cveća i cvetnog materijala, ali i drugih oblasti hortikulture. Proizvodnje sadnica, semenskog materijala, voćarstva, vinogradarstva, pčelarstva, gajenja lekovitog bilja, održavanja zelenih površina i pejzažne arhitekture. Po tradiciji, ova priredba obogaćena je i tematskim izložbama: 20. Izložbom lekovitog bilja i preparata od meda „Darovi prirode” i 5. Izložbom baštenskih i parkovskih mašina „Motoplant ekspo”. Čitava manifestacija održava se, pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine Republike Srbije, ali ne samo kao učesnika, već i motivatora ove primedbe.
Celokupan program Sajma hortikulture, raspoređen je u četiri celine i zamišljen kao koncept zasnovan na sinteza kulturnog, stručnog i edukativnog.
„Flora” uključuje sadne i semenske materijale, dekorativne biljke, proizvodnju i preradu voća i povrća, unutrašnju dekoraciju, sisteme zalivanja, staklene bašte, mašine za hortikulturu, sredstva za prihranjivanje i zaštitu biljaka, te biljnu farmaciju i kozmetiku.
„Zeleni dizajn” se bavi uređenjem enterijera i eksterijera, održavanjem bašta, parkova i šuma, dendro materijalom, uz prezentaciju stručne literature i publikacija.

„Darovi prirode” i „Organik fest” (nova tematska celina ovog sajma) posvećeni su pečurkama i šumskim plodovima, medu i proizvodima od meda, lekovitim čajevima, melemima i balzamima, proizvodnji lekovitog i aromatičnog bilja, organskoj proizvodnji i baštovanstvu, organskim proizvodima i zdravoj hrani uopšte.
Konačno, “Motoplant” tradicionalno okuplja izlagače, proizvođače i distributere parkovskih i baštenskih mašina i opreme, male poljoprivredne, transportne i hortikulturne mehanizacije, mašina i alata za šumarstvo, zalivnih sistema i plastenika, parkovskog mobilijara, dečjih igrališta, fitnes i sportskih terena, alati i oprema za baštovanstvo, razne vrste materijala za uređenje bašta i vrtova…

Osim cveća, koja je prva asocijacija za ovu priredbu, ona ima i ekonomski, ali pre svega edukativni karakter za zdrav život i čistu prirodnu okolinu.Saznaćete kako se gaji ali i prihranjuje lekovito i aromatičnio bilje, koji vam je pribor i oprema potrebna da bi vam bašta „zasijala” na prolećnom suncu. Šta vam je potrebno od sadnog materijala, semenske robe, dekorativnih biljaka, posuda za sadnju i dekoraciju, stručne literature, opreme i pribora za zalivanje…

Stručni i prateći program omogućuje da posetioci saznaju više na primer o značaju i lekovitim dejstvima preparata od meda, ali i o sistemskim problemima u ovoj oblasti – od normativnih rešenja ili upravljanja u urbanim zelenim prostorima pa do “zelenog bontona” .
Ne nedostaju ni takmičenja i nagrade:
Takmičenje učenika srednjih poljoprivrednih škola iz Srbije u izradi cvetnih aranžmana sa temom “u susret Uskrsu”.
Prezentacija takmičarskih disciplina sa prvenstva sekača motornom testerom.

Akcija (okrugli sto) “Jedno drvo za jednog ratnika” pod okriljem Srbijašuma, Ministarstva pravde i Šumarskog fakulteta biće nastavljena.
Tematski blok pod nazivom “Kako sačuvati nove zasade šuma”.
Učenici PKB-ove Srednje poljoprivrede škole organizovaæe radionicu o farbanju jaja u prirodnim bojama (travama).
Udruženje pejzažnih arhitekata Srbije obeležiće “Svetski mesec pejzažne arhitekture 2017” organizovanjem dve izložbe radova (Izložba radova sa međunarodne konferencije “Zelena infrastruktura” i “Retrospektivna izložba nagrađenih radova Salona pejzažne arnitekture /2005-2015/), te po jedno predavanje i tribinu.
Predstavnik belgijske kompanije Arbor Klaus van Dajk održaće dva predavanja, jedno o “Brestu – dugo zanemarenoj drvorednoj vrsti”, drugo o “Cvetno-dekorativnim drvenastim vrstama”.
Prirodnjački muzej iz Beograda organizuje izložbu “Staro i nestalo voće Srbije”, koja će predstaviti 64 sorte autohtonog i odomaćenog voća, pre svega jabuka, krušaka i šljiva…
Radno vreme sajma je od 10 do 19 sati, ulaznice koštaju 200 dinara, grupne (za grupe veće od 20 ljudi) 100, a parking se plaća 100 dinara po satu.
Svečano otvaranje 22. Sajma hortikulture i ostalih manifestacija je održano 6.aprila u 11 časova u hali 3 Beogradskog sajma a manifestaciju je otvorio Velimir Stanojević, državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine Republike Srbije.
Tekst : D.K.–I.
foto:D.K.–I. i S.Šarčević
copyrights: www.pinkla.rs