Prvi festival kulturne baštine, viteštva i starih zanata u Pirotskoj tvrdjavi od šestog jula 2019. godine
U ekspanziji renoviranja srednjovekovnih ali i još starijih rimskih, tvrđava na našim prostorima, rodio se jedan, u poslednje vreme, od najzanimljivijih vidova turizma . Osmišljen svojvremeno u Turističoj organizaciji Srbije, gde se festivalskim događanjima promoviše kulturno nasleđe, istorija, običaji i način života u raznim krajevima naše zemlje, opšte je prihvaćen u svim delovima Srbije.

Upravo takvu manifestaciju u Pirotu „Kale fest” su podržali Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija Republike Srbije, TOS –Turistička organizacija Srbije, Grad Pirot i Turistička organizacija Pirota kao značajnu za prezentaciju kulturno istorijskog nasleđa grada Pirota i njegovih turističkih potencijala. Organizator i inicijator festivala je udruženje Avanturistička mreža iz Pirota. Kao značajni prijatelji festivala izdvajaju se i Muzej Ponišavlja, JP Komunalac Pirot, Fondacija Arhitekta Aleksandar Radović iz Niša, Udruženje Grlica iz Pirota, Radionica “Black Acorn” iz Pirota, Grnčarija Mančić iz Pirota, Viteško udruženje “Zmajeva griva” iz Niša, Viteška družina Zlatna zora iz Beograda, Udruženje ljubitelja fantastike OrdoDracoNiš, Dedina Garaža – radionica za decu iz Niša i volonteri.
Pirotska tvrđava je srpsko srednjovekovno utvrđenje nastalo u XIV veku, kategorisano kao spomenik kulture od velikog značaja. „Kale“ – „Momčilov grad“ sadrži kulturne slojeve od praistorije do savremenog doba i svedoči o burnoj i bogatoj istoriji ovoj kraja, koja je zapisana u zemlji, kamenu i utkana u kulturu i način življenja na raskrsnici istoka i zapada.
„KALE fest“ promoviše kulturnu baštinu grada Pirota, viteštvo i srednjovekovni način života u Pirotskoj tvrđavi, kao i stare zanate po kojima je grad nadaleko poznat. U rekonstruisanoj tvrdjavi, na interaktivnim radionicama, prezentacijama i izložbama, festival će posetiocima omogućiti putovanje kroz istoriju i kulturu Pirota i predstaviti im srednjevekovni način života, ćilimarstvo, grnčariju i druge stare zanate, umetnost i bogatu kulturnu baštinu grada.
Poseban deo programa biće organizovan za porodice sa decom. Igra je najbolji način da deca na zabavan i kreativan način uče o kulturi i umetnosti, naročito kada im znanje prenose čuvari tradicije i kulture, specijalizovana udruženja i zanatlije. Viteške družine u oklopima i haljinama, opet će oživeti Momčilov grad i predstaviti nove junakinje i junake grada. Ulaz je besplatan. Pozivaju se svi zainteresovani da se pridruže u novoj avanturi kroz istoriju grada na kapiji istoka i zapada.
Tekst priredio:D.K.–I.
Foto : TOS