Energija , ekologija i pametne tehnologije na Beogradskom sajmu
Čak tri priredbe u halama kraj Save koje predstavljaju budućnost: Međunarodni sajam energetike, Međunarodni sajam zaštite životne sredine i prirodnih resursa, i 7. Međunarodni sajam pametnih tehnologija – iSEC zaparavo manifestuju brigu za sve ono što će se desiti sa sa planetom. Ma kako izgledalo da veći globalni uticaj uticaj ne mogu postići iz jedne male zemlje kakva je Srbija, ali iz takve male zemlje su bili naši velikani, koji su promenili svet i lice ove naše planete kao što su: Nikola Tesla, Mihajlo Pupin, Milutin Milanković …. i mnogi drugi naučnici sa ovih prostora. Oni su verovali da mogu da promene svet i planetu, pa upravo zato su i mali koraci, poput ovih sajmomova, važni da uvere Srbiju, region da možemo živeti u korak sa boljom budućnošću, sa čistijim energijama, brigom za životnu sredinu uz, naravno, pametne tehnologije.

Međunarodni sajam energetike je cenjena sajamska manifestacija sa UFI licencom, najveći i najrespektabilniji godišnji regionalni skup kompanija, korporacija, preduzeća, institucija i profesionalaca u sektorima električne energije, uglja, nafte i gasa, rudarstva, obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti. Okosnicu manifestacije čine proizvodnja i eksploatacija, obogaćivanje, distribucija, transport, skladištenje ili neposredno korišćenje i postojećih i potencijalnih prirodnih resursa i izvora energije. Istovremeno, oslanja se na najviše domete naučno-istraživačkog rada, pametnih tehnologija, tehnologija za uštedu energije i povećanje energetske efikasnosti, uz neizostavnu obrazovnu podršku.

Sajam ekologije (Eco Fair) je privredno-edukativna sajamska manifestacija sa visokim autoritetom i najreprezentativniji skup te vrste u ovom delu Evrope. To je epicentar regionalnog godišnjeg okupljanja najrazličitijih i najodgovornijih činilaca iz sistema zaštite životne sredine – institucija, proizvođača opreme, distributera, reciklera, operatera, deponija, lokalnih samouprava, komunalnih preduzeća, generatora otpada, stručne javnosti. Tematsku osnovu skupa čine sistemi i mehanizmi zaštite životne sredine, sa posebnim akcentom na “cirkularnoj” i “zelenoj” ekonomiji”, industriji reciklaže, upravljanju otpadom, komunalnim tehnologijama, zaštiti prirode i zaštiti prirodnih resursa od zagađenja. Ova manifestacija ima naglašen međunarodni karakter, i zbog velikog broja inostranih učesnika i zbog domaćeg zakonodavnog konteksta, značajnog zbog toga što se čak trećina normativnog dela pregovaračkog procesa u hodu približavanja Evropskoj uniji odnosi na ekološku problematiku.

U istom terminu i na istom mestu održava se i 7. Međunarodni sajam pametnih tehnologija – iSEC, koji predstavlja visoke tehnologije i savremena IT rešenja u oblasti nadzora, monitoringa, senzorske detekcije i merenja, automatizacije, bezbednosti, te softversko-hardverskih pametnih rešenja u okviru raznovrsnih oblasti.

Na samom otvaranju nakon Gorana Trivana ministra za ekologiju i očuvanje životne sredine u vladi Srbije govorio je zapaženo i ministar energetike Aleksandra Antić:
–Želim da ukažem i ovom prilikom kao i ministar Goran Trivan da je energetski sektor zajedno sa ministarstvom zaštite životne sredine predstavlja lokomotivu, koja upravo zaštitu životne sredine i održiv razvoj stavlja u prvi plan–rekao je ministar Antić na početku ove značajne sajamske priredbe brojnim učesnicima i posetiocima.
–Upravo iz tih razloga –nastavio je ministar Antić– ponavljam reči gospodina Bizmarevića da energetski sektor i konkretno Elektroprivreda Srbije, u ovom trenutku predstavljaju najvećeg investitora u projekte zaštite životne sredine. Želim da istaknem da je to naše strateško opredeljenje, a mi ćemo sa tim snažno nastaviti i u narednom periodu.
Imamo danas ovde tri sajma ali idemo ruku pod ruku, zajedno, stvarajući ambijent u kojem će Srbija da se razvija ali sa druge strane da generacijama koje dolaze iza nas ostavimo čist vazduh, vodu, zemljište i uslove života u kojima će morati da žive. To predstavlja osnovno opredeljenje, naše prioritete i mi u glavama to potpuno stavljamo u fokus. Snažnom investicionom politikom utičemo na to da energetski sektor, kroz odgovorne politike, bude najveći kontributer svim ovim naporima, koje Ministarstvo za zaštitu životne sredine čini da bi se tim razvila svest i konkretnim projektima unapredila životna sredina–.
–Mi smo u nekoliko proteklih godina–nastavio je Antić– na nivou Elektroprivrede Srbije uložili nekih 300 miliona evra, u projekte zaštite životne srdeine. Pre svega, kada je u pitanju praškasto zagađenje, a kada je denitrifikacija u pitanju krenuli smo u odsumporavanje. Pored nekoliko projekata, moram da napomenem, da je u ovom trenutku, jedan od najznačajnijih odsumporavanje „Tent A” projekat skoro 170 miliona evra „težak”. Dogovaramo za investieranje za „Tent B” sličan projekat. Ponavljam da nastavljamo krupnim koracima, koji će nas dovesti do toga da na svim blokovima, koji su planirani po uredbi i našim planovima da nastave sa radom nakon 2023. godine imati elektro pitanje rešeno–denitrifikaciju i odsumporavanje dimnih gasova. Time duboko verujem, da činimo jedan iskorak, kako bi se unapredila životna sredina u Srbiji, to je naš prioritet i naše strateškoopredeljenje. Paralelno sa tim radimo izuzetno značajne projekte, koji su tehnološko unapređenje. Iz tih razloga, pozdravljam skoro 100 izlagača sajma, na kojem učestvuju kompanije koje upravo i pružaju tehnološke usluge za nas značajne, koji unapređuju sve procese i sa stanovišta energeetske efikasnosti ali i uvođenja novih tehnologija. Ovaj sajam predstavlja priliku i za razmenui iskustava, spoznaju tih novih rešenja, koje su nama, u narednim godinama neophodna i koja će, bez sumnje, ući u naše procese i postati deo naših života–rekao je otvarajući sajam Aleksandar Antić.
Tekst i foto: D. K. –I.