Od 19. do 23. aprila, čak 550 izlagača iz 30 zemalja sveta, na Beogradskom sajmu, prikazaće šta je novo u svetu građevine na 43. Međunarodnom sajmu građevinarstva
Na čak 36.000 kvadrata izložbenog prostora, pod sloganom „Zlatna grana srpske privrede” juče je otvoren 43. Međunarodni sajam građevinarstva na Beogradskom sajmu. Za pet dana koliko će trajati ova manifestacija svoje proizvode, „nou hau”, tehnologije i materijale za građevinsku industriju izložilo je više od 550 izlagača iz 30 zemalja. Najpoznatije kompanije iz Srbije i regiona: Nemačke, Austrije, Bugarske, Češke, Mađarske, Rumunije, Poljske, Turske, pa i giganata Kine i Rusije … prikazuju poslednja dostignuća iz ove oblasti, koja se smatra jednom od najvećih pokretača svake privrede sveta.
U šest hala kraj Save i na otvorenom prostoru Beogradskog sajma predstavljeni su: građevinski materijali, mehanizacija, hemija u građevinarstvu, prefabrikovani materijali, polufabrikati, sklopovi za građenje, instalacije, sanitarije, alati, rasveta i montažni objekti, podne i zidne obloge, klimatizacija i grejanje… Svi posetioci mogu da vide najsavremenije građevinske mašine, materijale, alate, sisteme gradnje. Na otvorenom prostoru, kod hale tri, postavljen je i pravi pravcati kran, kao simbol ovog dinamičnog sektora privrede.
Manifestaciju je svečano otvorila Zorana Mihajlović potpredsednica vlade ministarka građevinarstva, saobraćaja i i infrastrukture. Istakla je tom prilikom da je cilj ekonomske politike vlade da se udeo građevine u bruto domaćem proizvodu zemlje poveća na sedam odsto što je moguće ostvariti, kako je rekla, u periodu od dve do dve ipo godine. Istakla je da se građevinska operativa lagano oporavlja i da je danas u ovom sektoru zaposleno više od 30 hiljada ljudi. Radi se na tome, kako je izjavila za brojne medije, da se više manjih kopanija udruže u jednu, koja bi mogla da se pojavljuje na velikim tenderima i dobija poslove koje bi radila u predviđenom roku.
Država je u ovoj godini obezbedila poslove za domaće građevinare u vrednosti od 970 miliona evra, podsećajući da u Srbiji trenutno ima oko 9.000 aktivnih gradilišta, ne samo za stanogradnju već i velikih infrastrukturnih investicija. –Zadatak države je da napravi uslove da građevinske kompanije mogu da rade, jer je državi stalo da domaća građevinska operativa radi–rekla je Mihajlovićeva .
U okviru 43. Sajma građevinarstva u hali 2a održava se i Međunarodni sajam kamena i prateće industrije deveti „ Stounekspo Srbija” u kome učestvuju izlagači iz čak 20 zemalja. Programi i radionice ove prateće manifestacije su bogati kao i svake godine, sa brojnim stručnim predavačima. Izdvajamo predavanja: „Kamen u arhitekturi i umetnosti”, „Prirodni kamen–eksploatacija, prerada, ugradnja”, „Postanak kamena” pa umetnička radionica: „Mozaik i skulptura u kamenu” ali i tematske izložbe: „Stene –minerali –fosili”,„ Kamen strip” i „Stene–skrivene boje i oblici”.
Kapije sajma se zatvaraju 23. aprila uz očekivanu posetu za pet dana , kako nam je rekao šef marketinga Aleksandar Ivković više od 40 hiljada posetilaca iz zemlje ali i čitavog regiona. Sajam građevinarstva možete posetiti svakoga dana od 10 do 19 časova. Cene pojedinačne ulaznice je 300 dinara, za grupne posete 200, a za đake i studente 100 dinara.
Tekst i foto: D. K.–I.
copyrights:www.pinkla.rs