Uskrs u Italiji uz Svetog Nikolu i Nemanjiće

 Između dva mora Jonskog i Jadranskog, pokrajina Pulja na jugoistoku Italije, sa glavnim gradom Barijem, ima značajne veze sa srpskom vladarskom dinastijom i poziva da je posetimo na veliki praznik  

Tipičan pejzaž Mediterana

 Kad god  se pomene Italija obično se pomisli na  najpopularnije tačke  svih  turista sveta, kao što su „Večni grad” –Rim sa fontanama, koloseumom, trgovima, potom Veneciju prepunu romantike po kanalima uz gondole i barokne građevine, pa centar mode –Milano… Bilo bi za nabrajanje toliko mesta  u postojbini, nekada najveće sile starog sveta da se u pregrštu lepote nije izdvojilo jedno, specifično i nama, sa Balkana, posebno zanimljivo. Naime, u jugoistočnom delu, Italije, na samoj „peti” popularne „čizme”– Apeninsnkog poluostrva  smestila se pokrajina Pulja, jedna od 20 regija Italije, sa glavnim gradom Barijem. Poznatim, ne samo po mestu slavlja i osvajanja šampionske titule u fudbalu Starog kontionenta za Crvenu zvezdu, već i po dinastiji Nemanjića.

Oleanderi i arhitektura

Naime, jedni od najvećih ktitora ovog grada, zbog zaštitnika Svetog Nikole, naša čuvena vladarska dinastija, ostavila je  mnogo tragova u ovom prelepom primorskom gradu. Od Milutinove kapele, remek dela vizantijske umetnosti, koje danas nema a bila je izrađena od ploča „glame”– mešavine srebra i zlata, do prekrasne ikone „Čudesni obraz oca Nikolaja” dar Stefana Dečanskog. Ikona je sačuvan zahvaljujući stanovništvu Barija, koji je smatrao srpsku ikonu zaštinicom grada a nalazi se u kripti, s mnoštima sveca, između ostalog i zaštinika pomoraca. Sama bogomolja je jedninstvena u svetu, po tome, što se u podrumu hrama, pored moštiju sveca, zajedno mole pravoslavci i katolici. Pored ove čudesne crkve i samog mesta, za osnivanje Barija, su „odogovorni” Grci, koji su mu dali ime „Beli grad” ili Beograd,  kako na italijanskom jeziku znači ime gradića.  Da je tako dokaz je i mestašce Ostuni, koje podseća na  slikovita mesta po jednom od najpoznatijih arhipelaga u Grčkoj –Kikladama.

Čuvena ikona dar Stefana Dečanskog

Sama regija Pulja, dobila je ime po drevnom narodu Apulima, koji su naseljavali ovo područje još pre starog Rima. Kao zemlja između dva mora, Jadranskog i Jonskog, ovo je izrazito pomorska oblast sa dugom obalom. U Pulji su nastajale legende i stvarali se heroji, a puteve ukrštali Grci, Rimljani, Iliri, Vizantinci i Arapi, čiji su se brodovi, ljudi, roba i kulture oduvek mešale i kretale između dve obale, između Zapada i Istoka.

Bogatstvo graditeljskog nasleđa kroz vekove

Sa svojim prepoznatljivim belim gradićima, utvrđenjima, ravnom, nerazuđenom obalom i kristalno čistim morem, Pulja predstavlja jedan od najinteresantnijih delova Italije, drugačiji po arhitekturi, neotkriven i zanimljiv. Upravo ova regija sa svim lepotama , nalazi se u ponudi naše poznate turističke agencije Odeon World Travel koja za uskršnje praznike je pripremila  sjajne aranžmane po specijalnim uslovima.

Tekst: D.K.–I.

Copyrights: www.pinkla.rs