Ostrvo istorije i kulture, u prošlim vremenima kolevka represije ali i otpora prema vlasti i velikašima, gde je nastala „Koza nostra”
Najveće ostrvo Sredozemnog mora, bogate istorije čije obale zapljuskiju čak tri mora : Tirensko, Jonsko i Sredozemno, uz svu bogatu kulturno istorijsku ostavštinu većina vezuje isključivo za onu mračnu, nastanak „Koza nostre” možda i najopasnije kriminalne organizacije koja se ikada pojavila. Proslavili su je čuveni filmovi Frensisa Forda Kopole o malom gradiću Korleone, u unutrašnjosti ostrva, po kojem glavni lik, bežeći od osvete u Ameriku, tridesetih godina prošlog veka, dao sebi ime i po kome je poznat u svetu filmskog kriminala. Iako je ta istorijski negativna konotacija u stvarnosti mogla da pokvari imidž ovog ostrva suprotnosti na jugu Italije, nije mu i previše naškodila u turističkom smislu. Tako sada postoji veoma posećen muzej posvećen sicilijanskoj mafiji, koja je i činila postament kriminalnih organizacija u Americi.
Grad Palermo je najstariji centar društveno kulturnog i politički ekonomskog života ove dugo, nerazvijene italijanske regije, dok turizam nije preuzeo primat u razvoju. Sam nastanak grada je vezan za Feničane i njihove poznate, velike trgovačke ekspedicije po Sredozemlju kad je i razvijena mala luka, još u 8. veku pre nove ere i kada je grad imao bezmalo isti značaj za ovu regiju, kao i danas. Znamenitosti grada su: kraljevska palata, katedrala, ulica Vitorio Emanuele, predivni kameni trgovi Vigliena i Pretora, pozorište Politeama i opera Masimo.
Sama raznolikost ostrva se ogleda u arhitekturi, jeziku a pogotovu u gastronomiji. Mnoštvo osvajača, koji su kroz vekove gospodarili ovim slikovitim ostrvom, ostavila je jedan predivan galamatijas raznolikosti stilova u arhitekturi. Tako Siciliju krase grčki hramovi i pozorišta, rimski amfiteatri, neponovljive katalonsko–gotske i normansko arapske crkve, pa crkve sa mozaicima, koji su gradili vizantijski majstori. Potom, srednjovekovna utvrđenja, kao i bogato ukrašene barokne crkve i palate. Tu su čuvena lutkarska pozorišta koja u predstavama govore o surovosti sveta, tradicija, zabrana i nepravdi iz koje je iznikla i sasvim prirodna za to vrme netrpeljvost prema velikašima , državi i aparatu policije. Pa objašnjavaju i „omertu”– nepisani zakon ćutnje koji je iznutra „grizao” nekada ovo predivno ostrvo a sada, sjajnu turističku tačku Sredozemlja . Sicilija je poznata po prodavnicama čuvenih italijanskih dizajnera, po čuvenim i skupocenim vinima koje stare sorte uz sunce Mediterana pretvaraju u rajski vredne kapljice ovog Bahusovog nektara. Tu su i proizvodi od meda, badema , pistaća pa lekovitog i ukrasnog bilja a Siciliju su proslavili čuveni „kanoli”– poslastice od slatkog sira.
Najznačajnije tačke , lokaliteti koje ne sme ni jedan turista da propusti su: arheološki parkovi Segesta i Tindari, na južnoj obali, pa gradovi : Mesina, Taormina gde se održava čuveno prvenstvo u ronjenju na dah opisano u kuiltnom filmu „Veliko plavetnilo”. Potom gradovi Katanija , Sirakuza, Raguza i vulkan Etna. Nezaobilazne tačke su plaže Mondelo, San Vito lo Kapo.
I ove sezone, naš poznati turoperator „Odeon VT” organizuje ture sa izletima na ovom najvećem ostrvu Evrope. Uz mnoštvo pogodnosti tokom avgusta i septembra, svi koji pođu na ovu intrigantnu destinaciju, gde se susreću mitovi i stvarnost, uz tešku istoriju, spoznaće u potpunosti značaj reči kojima Italijani opisuju Siciliju: „Kad vidiš Siciliju otkrio si čitav svet”
Tekst:D.K.–I.
Foto:„Odeon VT”
copzrights:www.pinkla.rs