Vremeplov za muskat sa „ostrva žena”

 Grčka, kakvu pamtimo iz letovanja od pre 20–30 godina, postoji i danas, na malo poznatom ostrvu Limnos

Sigurno se većina seća letovanja u Grčkoj, od pre 20 i više godina. Sa setom pomišljamo kako je sve bilo, dok svetski turistički mlin, nije samleo i ovu našu „večnu odmorašku destinaciju”,  o kojoj smo maštali i žudeli čitave godine. Šetati se pored mora i prelepih plaža u večernjim satima, gde vas ne vuku (i bukvalno) za rukav, da uđete u svaki restoran, kao što je to sada običaj, u mnogim turističkim mestima. Ne, već da vas dostojanstveno, gazda, poziva na čašu hladnog vina, dvopek, sa domaćim maslinovim uljem, sir, crne masline, paradajz i luk, uz obilje peršuna i raspituje se za vašu porodicu, majku, oca, braću ili sestre. Posle tri dana, ste već prijatelj sa: Jorgosom, Nikosom ili već koje ime nosi vaš novi „frend za čitav život”. Koji će vas i zaista posetiti u zimskom periodu, u zahuktalom i pod snegom ušuškanom Beogradu, ne bi li vam doneo pozdrave svoje familije, ali i slane srdele, maslinovo ulje i naravno flašu čuvenog „Muskata sa Limnosa”.

Limnos –pogled na tvrđavu i luku sa mora

Upravo to, da se posle tri dana, svi znate na korzou, da gazde restorana, sa ljupkim crveno ili plavo– belim kariranim stolnjacima, znaju ko ste i odakle ste. Da vam lokalni sladoledžija,  i ne pitajući, stavlja u kornet, ili na keks, omiljene kugle sladoleda, su sećanja na koje imate pravo, i uvek iznova tragate za njima. Ipak, odmor, kao iz naših sećanja, postoji i sada, na jednom malom vulkanskom ostrvu, u severnom delu Egejskog mora, „ispod” Tasosa i u blizini Halkidikija, na sredokraći  između obala Grčke i Turske, a zove se Limnos.

Šarenilo na rivi

Limnos je malo ostrvo, sa svega 17 hiljada stanovnika, a krase ga  dugačke plaže, zaklonjeni zalivi i panorama vulkanskih stena, ukrašena malim brdima i tradicionalnim selima, sa živopisnim kamenim kućicama. Istorija kaže, da je još od 800. godine, pre nove ere, ostrvo bilo naseljeno Tračanima, kada su ga osvojili Grci. Zanimljivost je da je bilo pokoravano od svih sila istorije, kako su se smenjivali: Persijanci, Rimljani, Venecija i Turska da bi nakon  ratova na Balkanu, konačno oslobođeno i pripojeno Grčkoj. Neka vas ne zavaraju ogoljeni, pomalo mesečevi pejzaži, sa fotografija na internetu, jer zelenila i mnoštvo maslinjaka, kao i nasada pomorandži ali pre svega vinove loze, ima u izobilju. Tako je lokalni muskat sa Limnosa (vino uz dodatke smokava i naradži), postalo zaštitni znak ovog sjajnog ostrva.

Plaže još uvek prazne u maju

Za njega je vezano niz mitova, ali jedan od najpoznatijih, da je prema Grčkom verovanju, Hefes– „Bog vatre ”, tu imao kovačnicu, nakon pada sa Olimpa, kada je ostao hrom. Još jedan, manje  popularan mit je o „Limnoskom zločinu” kada su, navodno, žene sa ostrva, pobile sve muške članove, ne bi li napravile apsolutni matrijarhat. Ali, kada su uvidele da im, ipak, nedostaju muškarci, a i zbog potomstva, pokušale su da zavedu argonaute koji su tragali za „zlatnim runom”, ali nakon dugog Herkulovog nagovaranja, oni su nastavili plovidbu.

Mnoštvo zaklonjenih zaliva i mirnih mesta za kupanje

Ipak, arheolozi  sa najvećih svetskih univerziteta nisu našli ni jedan dokaz da je tu bilo, zapravo „ostrvo žena”. Ali, svi se slažu, da su čuveni muskat, melihloro– vrsta belog sira koji se suši u prirodi u korpicama (kalithaki– mala korpa) i ukusan med od majčine dušice, uz fanastično bogatstvo sveže ribe, najveća vrednost ovog ostrva uz dobre i gostoprimljive domaćine.

Glavni grad ostrva je Mirina, sa promenadama uz more i mnogim tavernama, a tu je i impresivni zamak, iz Vizantijskog perioda, smešten na poluostrvu, odakle se pruža fantastičan pogled na čitav grad.Na jednoj, od, možda najlepših plaža Mediterana, uz kristalno čisto more, poznato po velikom izboru sportova na vodi i zabave, je mesto Plati, samo dva kilometra od Mirina i 19 od aerodroma.

–Zato i ne čudi da nema više dodatnih kapaciteta, od onoga što postoji u hotelima i apartmanima na ostrvu. Nakon popune, više ni jedan krevet ne može da se nađe. Svega pet– šest čartera među njima i jedan naš iz Srbije,(prvi polazak 21.juna) postoji za ovo čudesno ostrvo. Jer, domaće stanovništvo ne želi „bezglavi” turistički razvoj, koji će uništiti njihove specifičnosti i „uzeti im dušu” ali i osvojiti plaže ovog sjajnog, „neotkrivenog” kutka, omiljene nam destinacije Grčke –rekao je Mirko Bauk iz „Odeon VT”. U svakom slučaju, ako se odlučite za odmor na ovom jedinstvenom mestu, osećaćete se kao da ste se vratili kroz vreme, ali videti i „tajnu” ostrva, a to je jedina prava pustinja u Evropi –Amotines.

Tekst: D.K.–I.

Foto: „Odeon VT”

Copyrights:www.pinkla.rs